Ekologiškas šalto spaudimo linų sėmenų aliejus. Ypač naudingas norint praturtinti kasdienės mitybos racioną.
Išspaustas šaltuoju būdu iš Vokietijoje užaugintų ekologiškų linų sėmenų. Auksinės arba tamsiai auksinės spalvos. Savito skonio. Kartumas turi būti malonus. Jei linų sėmenų aliejus yra nemaloniai aitrus (žuvies skonio), reiškia jis jau pasenęs ir maistui netinka. Tokį aliejų galima sunaudoti mediniams daiktams (pvz., virtuvės įrankiams, baldams) atnaujinti, impregnuoti.
Tai pats nepatvariausias iš plačiai vartojamų aliejų, seniau net negamintas pramoniniu būdu. Turi daug polinesočiųjų riebiųjų rūgščių.
Labiausiai tinka gardinti šaltus arba jau pagamintus patiekalus (pvz., raugintus kopūstus, virtas bulves). Netinka kaitinti nei kepti.
Maistinė vertė (100 g) 3700 kJ/900 kcal: riebalų 100 g (iš jų sočiųjų 10.7 g, mononesočiųjų 23.3 g, polinesočiųjų 65.9 g), angliavandenių 0.0 g, baltymų 0.0 g, druskos 0.0 g.
Laikyti 5-10°C temperatūroje. Atkreipkite dėmesį į galiojimo laiką, nes jis trumpesnis nei kitų aliejų (apie 2 mėn.). Užšaldytas maždaug -25°C laikosi apie pusmetį.
Atidarytą linų aliejų geriausia laikyti šaldytuve ir suvartoti per 2 savaites.
Vokietijoje pagamintas ir sertifikuotas ekologiškas produktas.
Augalinius aliejus geriausia laikyti tamsiuose buteliuose, sandariai uždarytus ir vėsioje vietoje. Todėl aliejaus butelio nestatykite ant palangės ir nelaikykite vietoje, apšviestoje tiesioginiais saulės spinduliais. Aliejui kenkia ultravioletiniai spinduliai, deguonis ir šiluma, nuo ko jis greitai sugenda ir apkarsta. Nekaupkite per didelių aliejaus atsargų, turėkite tik tiek, kiek sunaudosite per pusę metų. Laikant normaliomis, rekomenduojamomis sąlygomis, šalto spaudimo augaliniai aliejai (su retomis išimtimis) yra tinkami naudoti 9-12 mėnesių.
Kokybė, o ne kiekis – toks „Ölmühle Solling” devizas. Nuo 1995 m. Gudrun ir Werner Baensch savo nedidelėje įmonėje iš aliejinių augalų sėklų ir riešutų spaudžia aukštos kokybės aliejus. Čia viskas tebedaroma rankomis – pradedant žaliavų perrinkimu, aliejaus spaudimu nedideliais presais ir baigiant filtravimu ir išpilstymu. Šviežiai surinktos aliejinių augalų sėklos ir riešutai iš vietinių ir užjūrio ekologinių ūkių šalto spaudimo būdu perdirbami į vertingus, natūralius augalinius aliejus. Taip išlieka tiek natūralios antrinės augalinės medžiagos bei tipiškas sodrus aliejaus skonis, tiek sveikai ir subalansuotai mitybai reikalingos riebalų rūgštys. Gamtos dovana visiems, vertinantiems rinktinių ekologiškų aliejų kokybę.
************************
Šalto (mechaninio) spaudimo nerafinuotų augalinių aliejų maistingumas priklauso nuo jų kokybės ir šviežumo. Kuo aliejus išspaustas labiau tausojančiai ir kuo šviežesnis jis vartojamas, tuo daugiau jame bus vitaminų, esminių riebiųjų rūgščių, mikroelementų ir kitų naudingų medžiagų.
Pagal S. Krist, G. Buchbauer, C. Klausberger vokišką enciklopedinį leidinį „Lexikon der pflanzlichen Fette und Oele“ (Springer-Verlag, Wien 2008) linų sėmenų aliejus turi daug omega-3 (alfa-linoleno) riebalų rūgščių (apie 52%), omega-6 (apie 17%), mononesočiųjų (apie 22%), sočiųjų tik 9%.
Alfa-linoleno rūgštis padeda palaikyti normalią cholesterolio koncentraciją kraujyje. Teigiamas poveikis pasireiškia per parą suvartojant 2 g alfa linoleno rūgšties. Tokį kiekį turi 4 gramai (nepilnas arbatinis šaukštelis) šio linų aliejaus.
Linų aliejuje esančios omega-3 riebiosios rūgštys – tai alfa-linoleno esminės riebiosios rūgštys, kurių pats organizmas nesintetina. Jos yra reikalingos mūsų organizmo lastelių membranoms ir dalyvauja praktiškai visuose gyvybiniuose procesuose. Gera alternatyva nenorintiems ar negalintiems vartoti žuvų taukų. Svarbu įvairi ir subalansuota mityba bei sveikas gyvenimo būdas.